• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/karadasoffice/
  • https://twitter.com/kasimkaradas
Yargıtay Tüm Tezlerimizi Doğruladı

 

Terör örgütlerine üyelik suçlamasıyla ağır ceza mahkemelerinde yapılan yargılamalarda ceza hukukunun temel ilkelerinin dikkate alınmadığını, şüphe edilen suça dair kanunun öngördüğü tipik unsurların mevcut olmadığı durumlarda beraat kararı verilmesi ve suç örgütü ile terör örgütü kavramlarının birbirinden ayırt edilmesi gerektiğini ifade etmiştik.

 

Yargıtay 16. Ceza Dairesi güncel tarihli bir kararında FETÖ yargılamaları için öne sürdüğümüz bütün tezleri doğrulamış, savunduğumuz hususları teyit etmiştir. Herşeyden önce adil yargılanma hakkı suçlu veya suçsuz, istisnasız herkese tanınmış olan evrensel bir insan hakkıdır. Bu hakkın bir gereği olarak kişiler tarafsız ve bağımsız bir mahkemede yargılanmalı, savunma hakları korunmalı ve tutuklu yargılama tedbirine en son çare olarak başvurulmalıdır. Oysa ülkemizdeki FETÖ yargılamalarında mahkemeler peşin suçlu ilan ettiği ve tutuklu yargıladığı kişilerden suçsuz olduklarını ispatlamasını bekleyerek evrensel ceza normlarını tersten işletmiştir.

 

Toplumsal kaderi etkileyecek durumlarda hukuk sistemi ve yargı mekanizması toplumun duygusal etkilerinden arındırılmalıdır. Adaletin negatif niteliği gereği suçlular elbette hak ettikleri ceza ile cezalandırılmalıdır ancak hak ettiklerinden daha ağır bir ceza ile mağdur edilmemelidir. Bu bağlamda terör örgütü ile suç örgütü ayırımı son derece önemlidir. 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda yasa koyucunun terör suçlarına dair aradığı kriterler genel suç işleme kastı, terör amacı ile cebir ve şiddet eylemlerinin varlığıdır. Bu hususların tamamının birlikte olması gerekli ve zorunludur.

 

FETÖ terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlarda suçlu, suçsuz binlerce insan gözaltına alınmakta, kanuni şartlar mevcut olmadığı halde tutuklu yargılanmakta, bir KHK ile mesleklerinden ihraç edilmektedir. Suçluları ve suç tipini ispata elverişli kesin delillerle ortaya koymadan, siyasal saiklerle tüm sanıkları topyekün cezalandırmak adalet ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Yargıtay ilgili kararı ile bu hususa açıklık getirerek cebir ve şiddet eylemleri olmadan terör örgütü üyeliğinden bahsedilemeyeceğine karar vermiştir. Bu karar görülmekte olan diğer davalar için emsal niteliğindedir.

 

Av. Kasım KARADAŞ | 22.07.2019

KARADAŞ OFFİCE HUKUK & DANIŞMANLIK MERKEZİ

  
662 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret17667
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.657113.7118
Euro15.399315.4610
Hava Durumu
Saat