• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://tr-tr.facebook.com/karadasoffice/
  • https://twitter.com/kasimkaradas
Anayasa'da Neler Değişmeli?

Karadaş Office Hukuk Merkezi olarak mesleğimizi icra ederken toplumsal değerlere bağlı, proaktif çözümler üreterek uyuşmazlıkların ortadan kaldırılmasını önemsiyoruz. Bu nedenle mevcut anayasada yer alan bazı noktaların milli ve manevi değerlerimiz çerçevesinde yeniden ele alınması ve toplum yararına değiştirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

 

Bugün adına "Başkanlık Sistemi" denilen mevcut anayasal düzenin gerçek niteliği Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemidir. Bu sistem Başkanlık Sistemi olmadığı gibi denge-kontrol mekanizmasının kısmen daha ılımlı olduğu Yarı-Başkanlık Sistemi de değildir. İsimlendirmede yapılan bu yanlış tanım sistem değişikliğinden önce üzerinde etraflıca düşünülmediğinin göstergesidir.

 

Yürütme erkinin, karar almada geciktirici bürokratik etkileri ortadan kaldırmak amacıyla tek kişide ya da kurulda toplanması doğru olsa da yargı ve yasama tamamen bağımsız olmalıdır. Bu bağımsızlığın kuvvetler çatışmasına sebebiyet vermemesi hayati derecede önemlidir.

 

Av. Kasım KARADAŞ

  
699 kez okundu

Yorumlar

Yapılması gereken değişiklikler     26/05/2021 19:19

Milli ve manevi değerlerimize hassasiyet gösterilmesi konusundaki fikirlerinizi takdirle karşıladım. Açıkçası Anayasa değişikliği ve 4 yargı paketi ile temel hak ve özgürlüklerimiz adına kayıplar yaşanmamasını bekliyoruz. Ayrıca siyasetçileri agresyon ve baskı yaratma yerine her zaman millet ile uzlaşı içinde olmalarını istiyoruz. Adalet mülkün (devletin) temelidir. Adalet doğru ve düzgün işlemiyorsa o ülkede her türlü haksızlık, baskı, yoldan çıkmışlık söz konusu olur. Biz ülkemizin tamamen bağımsız ve öz değerlerine bağlı biçimde gelecekteki küresel denge unsurlarından birisi haline gelmesini arzuluyoruz. Bu bağlamda sizin "değiştirilmesi gerekli" diye ifade ettiğiniz konuları da öğrenmek isteriz. Çünkü Anayasa değişikliğini önemsiyoruz. Sizin gibi değerli hukukçuların da görüşlerini öğrenmek ufkumuzu açacaktır.
Misafir -

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret17669
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.657113.7118
Euro15.399315.4610
Hava Durumu
Saat